Szkolny Klub Europejski "Czapla" przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego powstał w 1999 roku, z inicjatywy ówczesnej p. wicedyrektor A. Moryl i p. Ewy Betiuk. Klub skupia młodzież zainteresowaną tematyką integracji europejskiej.
Jego motto to słowa Denisa de Rougemont:
"Nie stworzy się Europy bez uprzedniego stworzenia Europejczyków"
* * *
Główne cele i zadania Klubu:
* * *
Opiekunami Klubu byli następujący nauczyciele: A. Moryl, E. Betiuk, M. Kość, M. Skrzypczak, K. Koziak, D. Kidała, M. Marek. Obecnie są nimi: M. Urban, E. Betiuk i M. Mozel.
* * *
Sukcesy:
* * * * * *
Przykłady naszych europejskich działań:
„Młody Poliglota Unii Europejskiej 2016”
W dniu 17 marca 2016 r. już po raz trzeci odbył się w ILO szkolny konkurs organizowany przez Szkolny Klub Europejski „Czapla” pod nazwą „Młody Poliglota Unii Europejskiej” sprawdzający znajomość dwóch języków obcych. W konkursie wzięło udział 15 uczniów, z których każdy musiał napisać jedną część sprawdzającą znajomość języka angielskiego na poziomie B2/C1 oraz drugą część, w której do wyboru miał język niemiecki lub język francuski na poziomie B1/B2. Poszczególne części konkursu zostały przygotowane przez nauczyciela j. niemieckiego p. M. Mozel, nauczyciela j. francuskiego p. D. Sawosz oraz nauczyciela j. angielskiego p. M. Urbana. Zwycięzcami konkursu zostały: 1 miejsce: Ochnik Aleksandra kl. IIc; 2 miejsce ex aequo: Mazurek Helena kl. IIf oraz Kołodyńska Oliwia kl. IIf; 3 miejsce Iwańczuk Magdalena kl. Ia, które otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.
* * * * * *
"Czapla" ciężko pracuje
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Czapla” z klasy 1c spędzili pracowicie zimowe miesiące roku szkolnego 2015/2016 nad opracowaniem ciekawej koncepcji roboczych spotkań z członkami klubów europejskich w chełmskich gimnazjach. Efektem wspólnej pracy pod kierunkiem naszych opiekunów: p. Ewy Betiuk, p. Małgorzaty Mozel i p. Marka Urbana stało się przygotowanie zajęć w języku polskim, niemieckim i angielskim. Opracowaliśmy gry i zabawy oraz konkursy promujące Polskę w Unii Europejskiej, historię wspólnot europejskich i symbole zjednoczonej Europy. Konkurs w języku angielskim sprawdzał wiedzę z historii i kultury Szkocji, a zainteresowani językiem niemieckim mogli dowiedzieć się jak Niemcy nadużywają słów oraz konstrukcji językowych i gramatycznych zapożyczonych z języka angielskiego.
Nagrody w konkursach ufundowała dyrektor naszej szkoły p. Teresa Kiwińska i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Na zakończenie każdego spotkania osoby chętne mogły zdobyć koszulkę z logo naszej szkoły, biorąc udział w konkursie na rozwiązanie szyfrogramu z historii UE.
Udało się nam spotkać z gimnazjalistami z ZSO nr 1, ZSO nr 2, ZSO nr 6, ZSO nr 7 i ZSO nr 8. Już planujemy kolejne przedsięwzięcia.
Karolina Śniatkowska i Aleksandra Siarkowska, klasa 1c
* * * * * *
Europejski łamaniec językowy-spotkanie klubów europejskich
W dniu 10.02.2016 r. odbyło się trzecie już coroczne spotkanie członków dwóch klubów europejskich: ,, Europejczyk’’ z ZSO nr 6 w Chełmie i ,,Czapla’’ z I LO pod hasłem: „Europejski łamaniec językowy”. Wymianie doświadczeń towarzyszyły gry i zabawy związane z tematyką europejską w języku polskim: ,,Unia Europejska od środka’’, ,,Polska w UE’’, ,,Języki w UE’’, a także konkurs wiedzy o historii i kulturze Szkocji w języku angielskim. Na zakończenie spotkania odbyły się zajęcia w języku niemieckim o tym, jak Niemcy nadużywają słów i konstrukcji zapożyczonych z języka angielskiego (Denglisch). Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Komisję Europejską – przedstawicielstwo w Polsce oraz panią Teresę Kiwińską - dyrektor naszej szkoły.
Na zakończenie spotkania odbył się konkurs dla gimnazjalistów. Julka z klasy 1d bezbłędnie rozwiązała szyfrogram i otrzymała nagrodę-koszulkę z logo naszej szkoły. Konkursy, quizy i prezentacje w języku polskim przygotowali uczniowie klasy 1c: Iwona Rafalska, Aleksandra Siarkowska, Karolina śniatkowska oraz Filip Skiba pod kierunkiem opiekunów: pani Anny Podściańskiej – nauczycielki geografii z ZSO nr 6 oraz nauczycieli naszego liceum: pani Ewy Betiuk – nauczycielki historii i wos, pani Małgorzaty Mozel – nauczycielki języka niemieckiego i pana Marka Urbana - nauczyciela języka angielskiego.
* * *
W dniu 24.09.2015r. członkowie Szkolnego klubu europejskiego Czapla zaprosili na warsztaty edukacyjne uczestników wymiany polsko-niemieckiej. Przedsięwzięciu patronowała pani dyrektor Teresa Kiwińska.
Uczennice z Goldberg Gimnazjum w Sindelfiningen i uczniowie I LO rozwiązywali zadania sprawdzające wiedzę o zjednoczonej Europie, przygotowane przez uczennice z klasy 3c: Natalię Hyjek, Magdę Raczyńską, Izę Grzegorczyk i Kasię Smyk w języku polskim, niemieckim i angielskim.
Następnie zajmowali się stereotypami w stosunkach polsko-niemieckich i tworzyli wizerunki współczesnego Polaka widzianego oczami Niemców i współczesnego Niemca widzianego oczami Polaków. Spostrzeżenia obu stron wywołały wiele ciekawych komentarzy i były inspiracją do ostatniego zadania przygotowanego na te zajęcia, a mianowicie stworzenie portretu współczesnego Europejczyka malowanego słowami . Tworząc go uczestnicy uwzględniali następujące kryteria: wygląd, ubiór, zainteresowania i ogólne wrażenie. Nad przebiegiem projektu czuwali nauczyciele niemieccy: Monika Ziegler-Seidl, Susanne Liebers-Aichinger oraz opiekunowie klubu europejskiego :Ewa Betiuk, Małgorzata Mozel, Marek Urban.
* * *
W dniu 12 marca 2015 r. odbył się po raz kolejny szkolny konkurs znajomości języka angielskiego i niemieckiego "Młody Poliglota Unii Europejskiej" organizowany przez Szkolny Klub Europejski "Czapla". Celem konkursu było popularyzowanie biegłej znajomości dwóch języków obcych, co jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce - Adrianna Dziurian z kl. IIIb; II miejsce - Maciej Pomiankiewicz z kl. III f; III miejsce - Karolina Zalewska z kl. IIIc. Zwycięzcy otrzymali gadżety ufundowane przez polskie przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Warszawie oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców przy I LO w Chełmie. Część niemiecka konkursu została przygotowana przez p. Małgorzatę Mozel, a część angielska przez p. Marka Urbana.
W dniu 17.02.2015 r. odbyło się spotkanie członków dwóch klubów europejskich: ,, Europejczyk’’ z ZSO nr 6 w Chełmie i ,,Czapla’’ z I LO pod hasłem: „Odkrywamy Europę”. Wymianie doświadczeń towarzyszyły gry i zabawy poświęcone historii i teraniejszości dwóch państw UE: Irlandii i Austrii oraz quizy związane z tematyką zjednoczonej Europy.
W trakcie zabaw odkryliśmy, że według urzędników UE marchewka to owoc, a ślimak to ryba. Ustaliliśmy wspólnie, że jedność Europy tkwi w jej różnorodności. Doliczyliśmy się, że UE leży na 5 kontynentach, a znaczące akcenty polskie to: fakt pełnienia funkcji prezydenta Europy przez Donalda Tuska i zaszczytne miano stolicy Europy w 2016 roku dla Wrocławia.
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody przygotowane przez Komisję Europejską – przedstawicielstwo w Polsce. Na zakończenie spotkania został ogłoszony \ konkurs dla gimnazjalistów na esej poświęcony integracji Europy. Konkursy, quizy, prezentacje przygotowali uczniowie klasy 2c: Gabriel Bielecki, Iza Grzegorczyk, Katarzyna Smyk, Natalia Hyjek, Magda Raczyńska, Mikołaj Zapora pod kierunkiem opiekunów: Anny Podściańskiej – nauczycielki geografii z ZSO nr 6 oraz nauczycieli naszego liceum: Ewy Betiuk- nauczycielki historii i wos , Małgorzaty Mozel – nauczycielki języka niemieckiego i Marka Urbana - nauczyciela języka angielskiego.
* * *
25 lat temu runął mur berliński
2.10.2014 r. uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej wraz z członkami Klubu Europejskiego zainicjowali realizację mini- grantu europejskiego Fundacji Schumana. Były to warsztaty edukacyjne dla uczestników wymiany oraz członków i sympatyków Klubu europejskiego Czapla poświęcone upadkowi muru berlińskiego i jego skutkom dla Europy i obu naszych państw. Ich uczestnicy obejrzeli pokaz multimedialny wraz z fragmentami filmów dokumentalnych ilustrujących to ważne dla dziejów współczesnego świata wydarzenie. W części warsztatowej zastanawiali się wspólnie jakie znaczenie miał upadek muru dla zjednoczenia Niemiec i upadku komunizmu w Europie. Obie pracujące grupy-Polacy i Niemcy podkreślały rolę Polski w dekompozycji obozu komunistycznego. Wskazywały na symboliczną wymowę gestu byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, który w 2009r. na uroczystościach w Berlinie w 20 rocznicę upadku muru, popchnął klocek domina poświęcony Solidarności, co wg organizatorów zapoczątkowało zmiany w Europie. Warsztaty stały się punktem wyjścia do kolejnych etapów realizacji projektu.
Europejski Dzień Języków Obcych
Rok 2001 został ogłoszony przez Radę Europy Europejskim Rokiem Języków. Od tej chwili co roku 26 września obchodzi się Europejski Dzień Języków w 47 krajach członkowskich Rady Europy. Celem Europejskiego Dnia Języków jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie wśród obywateli znajomości większej liczby języków. Wszędzie w Europie odbywają się akcje, które mają zachęcić ludzi do uczenia się nowego języka lub podnosić znajomości języków, które już znają. Uczenie się języków pomaga nie tylko w porozumieniu między ludmi, ale przyczynia się także do przełamywania barier intelektualnych. W ciągle globalizującym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szanse – szanse na pracę, szansę na naukę, szanse na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata.
W naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków po raz drugi. Organizatorem był Klub Europejski Czapla.
Na święto języków obcych w tym roku przygotowaliśmy:
Nagrody ufundował Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej z siedzibą w Warszawie.
* * *
* * *
* * *
* * *
* * *
* * *
* * *
* * *